Tulajdonságok:
Bemeneti csatlakozó: USB-A (normál USB csatlakozó)
Kimeneti csatlakozó: USB-A (normál USB csatlakozó)
Mérési tartomány: 3-7 V, 50-3500 mA, 0-19999 mAh, 99 óra 59 perc 59 másodperc
Befoglaló méretek: 81,6x27,2x15,2 mm
Súly (akkuk nélkül): 22 gramm
Előnyök:
- Pontosan lehet vele mérni
- Könnyű a használata
Hátrányok:
- Talán egy rövid leírást mellékelhettek volna hozzá
Csomagolás:
Az USB teszter egy visszazárható nejlonzacskóban, és a szokásos buborékos borítékban érkezett.Használati utasítás nincs hozzá, bár a kezelése egyszerű, de erről később még lesz szó bővebben is.
Külső:
Az USB doktor baloldalán van a bemeneti USB-A csatlakozó, és a jobboldalán van a kimeneti csatlakozó.
Szemből egy kijelzőt látunk, mely fixen jelzi, hogy mekkora feszültséget mér aktuálisan,mekkora az éppen aktuális töltőáram, világít az IN, vagy OUT felirat, annak függvényében, hogy van-e valami kapcsolva a kimenetre valamint a nullázások számát is jelzi 0-tól 9-ig, Az aktuális teljesítmény,Az eltelt idő,
és a betöltött kapacitás pedig a jobb alsó sarokban jelenik meg.
Használat:
A használat nagyon egyszerű. Csak a töltő, és a töltőkábel közé kell csatlakoztatni, és már indulhat is a töltés.
Az oldalsó gomb segítségével tudjuk váltani, hogy az eltelt időt[ h,m,s], a betöltött kapacitást [mAh], az aktuális töltési teljesítményt [W] jelenítse meg.
Ha a töltés egy áramszünet miatt megszakad, akkor sincs gond, mert a töltő eltárolja a betöltött kapacitást, és amikor visszajön a áram, akkor minden folytatódik, mintha mi sem történt volna.
Pár fontosabb dolog, ami inkább laikusoknak lehet hasznos, a többiek görgessenek tovább.
- A betöltött kapacitás mérése sosem olyan pontos, mintha a teljesen feltöltött akkut merítenénk le, de jó közelítést adhat az akkumulátor kapacitásának állapotára. A Sony VTC4 18650-es akkumból 2127mAh jött ki(Opus BT C3100-al mérve), és 2210 ment be (KCX-045+Liitokala lii-100-al mérve). Szerintem ez megfelelő közelítést ad, de például a 3 éves S4-em 2400mAh-es akkuját gyengének éreztem. Rámértem, és csak 1600mAh ment bele, ami beigazolta a sejtésemet(mondjuk az akkucserét már nem élte meg, és pár hétre rá elszállt benne valami).
- A betöltött kapacitás mérése előtt minél jobban le kell meríteni az adott eszközt. Természetesen nem 0V-ra (kb 2,8-3V-alatt károsodnak a líthium akkuk), csak 1-2%-os jelzésig.
-Minden eszköz csak akkora áramot vesz fel, amennyi kell neki. Hiába veszünk 2A-es adaptert, ha erre a Suunto Ambit órámat kötöm rá, az csak párszáz mA-t fog felvenni. Ugyanakkor a töltés vége felé a töltőáram is csökken, így ne egy 80%-os akkuval akarjuk kipróbálni új adapterünket, mert ha az eszköz képes is lenne felvenni a 2A-t, ilyenkor mégis csak párszáz mA-t fog felvenni.
- Ökölszabály, hogy a lítium akkukat 1C-vel töltjük, azaz egy 2Ah-s (2000mAh) akkut 2A-al töltünk. Vannak kivételek, ahol nagyobb arány is megengedett, de ha nem sietünk, akkor nem érdemes sürgetni a töltést sem. Én például a 4000mAh-s telefonom akkuját a gyári töltő helyett egy gyengébb 1A-essel töltöm, mert mindig éjszaka töltök, és ilyenkor sokat lenne töltőn 100%-os töltöttség mellett az akku. A lassabb töltés sosem ártott meg egy akkunak sem.
- Próbáljuk úgy időzíteni a töltéseket, hogy minél kevesebbet álljon teljesen feltöltve a töltőn az akku, mert az nem tesz jót neki. Ilyenkor a 100%-ra töltött akku lekapcsol a töltésről, majd mihelyt leesik a feszültség a töltő újra feltölti, és ez hosszútávon károsítja az akkumulátort.
- Ha minden adott, és mégsem megy át a kívánt áram, akkora kábeleket is érdemes megvizsgálni. Az USB ”hosszabbítók” alapból viszonylag nagy ellenállásúak, így ezeket iktassuk ki a körből. Ha ez sem segít, akkor lehet maga az USB kábel nem megfelelő. Vásárlásnál érdemes odafigyelni, és olyan kábelt venni, aminek a leírásában a kívánt, vagy annál nagyobb áramerősség szerepel, és lehetőleg aranyozott csatlakozók legyenek rajta. Ez utóbbiak is a kisebb ellenállás miatt fontosak.
Összegzés:
A KCX-045 egy jó USB teszter. Pontosan mér, és a használata sem bonyolult. Ha szeretnél egy okosabb, megbízható 26650/18650-es töltőt viszonylag olcsón, akkor a Liitokala Lii100-at ajánlom mellé, és igaz, hogy egyben is lehet kapni hasonló tudású 1,2,4 slotos töltőket, de alkalmi használatra ez is megteszi, úgysem kell minden töltés alkalmával a töltési adatokra figyelni, ugyanakkor az USB tesztert lehet másra is használni, még például egy beépített kijelzős hengeres lítium akkuhoz tervezett töltővel nem tudunk mást tölteni.